Посольство України у Бельгії поширило хронологію провокації, яку влаштувала Російська Федерація в Азовському морі.
Відповідний лист, який отримали дипломатичні установи та представники громадськості в Бельгії, а також розміщені у столиці цієї країни міжнародні інституції, є у розпорядженні Укрінформу.
«Дорогі друзі. Надсилаємо детальне пояснення щодо акту збройної агресії, який було здійснено Російською Федерацією у Чорному морі та в Азовському морі 25 листопада 2018 року. Такі дії несуть загрозу безпеці всіх країн Чорноморського регіону, що потребує чіткої реакції міжнародного співтовариства», – йдеться у листі.
Зокрема, повідомляється, що Російська Федерація здійснила акт агресії проти України. Всі описані дії Росії в Чорному та Азовському морях складають факт грубого порушення Хартії ООН та Морської конвенції ООН.
Лист містить детальний опис та хронологію подій, які розгорнулися 25 листопада під час планового переходу кораблів ВМС України «Бердянськ» і «Нікополь», а також буксира «Яна Капу» з Одеси у порт Маріуполь в Азовському морі. Про цей перехід було заздалегідь сповіщено, відповідно до всіх міжнародних норм та вимог щодо безпеки навігації. Незважаючи на це, всупереч Морській конвенції ООН та Угоді між РФ та Україною щодо співпраці в Азовському морі, російські прикордонні кораблі «Соболь» і «Дон», «Мангуст» і «Суздалець» здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС України. Всі ці незаконні дії задокументовані екіпажами українських кораблів та Командуванням ВМС України, вони будуть передані до компетентних міжнародних інституцій.
Посольство України в Бельгії буде продовжувати детально інформувати громаду цієї країни та міжнародні інституції в Брюсселі про подальший розвиток подій.
Нагадаємо, 25 листопада, близько 20:28, катери Прикордонної служби ФСБ РФ відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗС України в Азовському морі. Згодом російський спецназ захопив три військові українські кораблі: артилерійські катери «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу». При цьому було поранено шестеро українських моряків.
У ФСБ РФ підтвердили затримання трьох українських військових кораблів в районі Керченської протоки.
У зв’язку із ситуацією на Азовському морі Збройні сили України були приведені у повну бойову готовність. МЗС України звернулося до Росії з вимогою звільнення українських моряків і повернення техніки.
Вночі з 25 на 26 листопада відбулося засідання РНБО, під час якого рада одноголосно закликала президента запровадити на 60 діб воєнний стан в Україні.
Президент Петро Порошенко запропонував Верховній Раді розглянути на позачерговому засіданні в понеділок рішення про запровадження воєнного стану в Україні.
Голова Верховної Ради Андрій Парубій скликає позачергове засідання парламенту на 16:00, 26 листопада.
Рада Безпеки ООН проведе екстрене засідання через атаку Росії в Азовському морі.